4 sprawdzone zioła na bolesne miesiączki – Endometrium dieta

4 sprawdzone zioła na bolesne miesiączki – Endometrium dieta

Dieta przy endometriozie to nie tylko odpowiednio dobrane produkty spożywcze. Dolegliwości związane z menstruacją i PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) można niwelować za pomocą naturalnych metod, np ziół. Te, które przedstawiam mają udowodnione i przebadane działanie.

Pamiętaj jednak, jeśli nie masz zdiagnozowanej endometriozy, a twoje miesiączki są bolesne i na dolegliwości te nie pomagają leki lub naturalne metody, to powód, żeby pójść do ginekologa. Nie lekceważ bolesnych miesiączek i daj sobie wmówić, że „taka twoja uroda” lub że „okres musi boleć”.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to zespół objawów, które pojawiają się regularnie w tej samej fazie cyklu miesiączkowego i zanikają po okresie. Odnotowana ponad 150 objawów składających się na PMS! Najczęstsze z nich to dolegliwości:

  • ginekologiczne: tkliwość piersi,
  • urologiczne: ból podbrzusza, ból w pachwinach, pieczenie w pęcherzu,
  • psychologiczne: stany depresyjne, drażliwość, lęk,
  • neurologiczne: ból głowy, migrena, u osób chorych na epilepsję napady choroby,
  • dermatologiczne: trądzik, wysypka, pokrzywka,
  • pokarmowe: wzdęcia, ochota na słodkie i alkohol,
  • ortopedyczne: ból w krzyżu, ból stawów.

Przyczyn PMS nie udało się jednoznacznie określić. Uważa się, że są one wielokierunkowe i obok przyczyn endokrynologicznych (zaburzenia hormonalne), najczęściej wymienia się upośledzoną reakcję na serotoninę.

Tyle o PMS. Ból mieszkowy przy endometriozie to jednak zupełnie coś innego. To może być ból o bardzo poważnym natężeniu, oporny na leki, prowadzący do omdleń lub wymiotów. Nie lekceważ takiego bólu – koniecznie zgłoś się w takiej sytuacji do lekarza. Przeprowadzi on diagnostykę, wdroży leczenie. Jeśli to endometrioza, możesz wspomóc leczenie dietą odpowiednią przy endometriozie. Także ziołami, które pomogą Ci przetrwać miesiączkę. Jednak punktem wyjścia winna być diagnoza lekarska.

Dieta w endometriozie – jakie zioła gdy boli

W fitoterapii (ziołolecznictwo) bolesnych miesiączek i PMS najczęściej stosuje się niepokalanek pospolity, czasem w skojarzeniu z olejem wiesiołkowym, a także kłącza pluskwicy groniastej, ziele krwawnika. Można również zastosować surowce roślinne, zmniejszające psychiczne dolegliwości PMS. Wyróżnia się tutaj surowce z grupy sedativa, antxiolytica, antidepressiva i spasmolytica.

Dieta w endometriozie – niepokalanek pieprzowy

Niepokalanek pieprzowy (Vitex agnus castus L.), zwany też mnisim to wiecznie zielony krzew, rosnący w basenie Morza Śródziemnego, na Krymie i w Azji Środkowej. W celach leczniczych wykorzystuje się całe, dojrzałe suszone owoce niepokalanka.

Ekstrakty z niepokalanka obniżają poziom prolaktyny, której wysoki poziom może utrudniać zajście w ciążę i być przyczyną nieregularnych miesiączek oraz PMS. W efekcie działania niepokalanka następuje regulacja:

  • hormonu FSH, który odpowiada za inicjację rozwoju pęcherzyków w jajniku,
  • hormonu LH, który prowadzi do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graafa.

Niepokalanek łagodzi bóle miesiączkowe, drażliwość charakterystyczną dla PMS oraz obrzęki. Badania wykazały, że ustąpienie objawów psychicznych i fizycznych u 90-93% kobiet.

Wspiera też płodność, warto więc włączyć go do diety w endometriozie, szczególnie u kobiet starających się o dziecko.

Dieta w endometriozie – krwawnik pospolity

Surowcem leczniczym są ziele krwawnika (Herba Millefolii) i kwiat krwawnika (Flos Millefolii). Krwawnik jest powszechny w Europie i Azji, w Polsce spotykany często na przydrożach, brzegach lasów, łąkach, halach.

Olejek krwawnikowy ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Garbniki działają ściągająco, a świeże ziele przeciwkrwotocznie. W ginekologii krwawnik ma zastosowanie w bolesnych miesiączkach i stanach skurczowych w obrębie miednicy mniejszej. Krwawnik sprawdza się też w skurczowych bólach jelit.

Dieta w endometriozie – serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca L.) występuje w umiarkowanych strefach Europy, Azji, Ameryki Północnej. W Polsce rośnie na niżu i pogórzu, bywa uprawiany. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie jest ziele.

Ziele serdecznika działa uspokajająco, przeciwskurczowo w obrębie przewodu pokarmowego i macicy. Wpływa też regulująco na pracę tarczycy.

Dieta w endometriozie – kalina koralowa

Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) powszechnie rośnie w Europie i Azji, w Polsce często w wilgotnych lasach i zaroślach. Ma działanie przeciwskurczowe i przeciwkrwotoczne. Obniża napięcie, głownie mięśni gładkich macicy. Znosi uczucie bólu miesiączkowego. Wskazaniem do zastosowania są bolesne skurcze macicy i zaburzenia miesiączkowania.

Zioła – zanim zastosujesz

Leczenie naturalne jest wspaniałą rzeczą. Ziołecznictwo znane jest od tysięcy lat. Może być z powodzeniem stosowane przy bolesnych miesiączkach i PMS, jednak pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy skonsultować się ze specjalistą, który indywidualnie dobierze mieszankę.

Po drugie, ziół nie można łączyć z lekami, więc zanim zdecydujemy się na kurację ziołową, musimy porozmawiać ze swoim lekarzem. Leki hormonalne i przeciwbólowe to najczęściej przeciwwskazanie. Zioła mogą być bardzo niebezpieczne, kiedy wejdą w interakcje z lekami, a nawet żywnością.

Po trzecie zaś, kupuj zioła o udowodnionym działaniu i w wiarygodnym miejscu jak apteka. Sprawdzaj daty ważności ziół (nie kupujmy ich z ogłoszeń internetowych). Zioła przechowuj w oryginalnym lub szklanym opakowaniu.

Moją ofertę znajdziecie tutaj:http://iwonawalczak.pl/oferta/

Źródło: na podstawie: Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J. Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny Wymagane pola są zaznaczone *