Dieta nie tylko dla płodności, czyli rzecz o ananasie

Dieta nie tylko dla płodności, czyli rzecz o ananasie

Kojarzy się z egzotyką, słodkim smakiem, oryginalnym wyglądem… – ananas. Bywa nazywany owocem płodności, jednak jego zastosowanie w diecie jest znacznie szersze.

Mowa dokładnie o ananasie jadalnym (Ananas comosus L. Merr.). Ananas jest byliną z rodziny ananasowatych. Owoc osiąga nawet 5 kg, może mieć złoty lub czerwonawy kolor. Pochodzi najprawdopodobniej z Brazylii. Uprawiany jest głownie w krajach strefy międzyzwrotnikowej (Hawaje, Wyspy Bahama, Antytle, Floryda, Filipiny, Japonia, Tajwan), ale jego uprawy można też znaleźć na krańcach Europy – na położonych na Atlantyku Wyspach Kanaryjskich i Maderze.

Dieta dla płodności – ananas bogactwem witamin

Ananas jest niezwykle zdrowym owocem. Jego główne substancje czynne to błonnik (wspomaga trawienie) i bromelina – mieszanina enzymów wytwarzana przez tę roślinę.

Ananas jest też bogatym źródłem witaminy C (100 g owocu pokrywa 80% dziennego zapotrzebowani na wit. C), która bierze udział w syntezie kolagenu, który wspomaga prawidłową pracę narządów wewnętrznych, naczyń krwionośnych i skóry. W ananasie znajdziemy też magnez, potas, beta-karoten, wit. B1, wit. B6, miedź Jest antyoksydantem, działa przeciwzapalnie.

Na odchudzanie i na… potencję

Ananas ma zastosowanie w leczeniu otyłości – wykorzystuje się tutaj bromelinę, czyli mieszaninę enzymów z ananasa, która przyspiesza przemianę materii. . Ananas zawiera stosunkowo niewiele kalorii. Wybierajmy ten świeży (nie z puszki czy w postaci słodzonego dżemu), w takiej postaci ma niski indeks glikemiczny.

Sok z ananasa stosuje się w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, a po wymieszaniu z wodą (forma sprayu), nawet w katarze! Ananas działa przeciwzakrzepowo, jest polecany osobom po zawale serca. Ponadto wchodzi w skład preparatów używanych w zaburzeniach trawienia

Jest uznawany za afrodyzjak, zmienia smak męskiego nasienia na słodkawy. Jest zalecany dla wsparcia męskiej potencji.

Ananas w diecie a in vitro

Mimo swoich wielu zalet, w pewnych okolicznościach należy uważać na ananasa i preparaty z ananasem. Niektóre źródła podają, że ananas jest przeciwwskazany w ciąży. W krajach egzotycznych skąd pochodzi, kobiety chcące przyspieszyć poród domowymi sposobami, zjadają właśnie ananasa. Istnieją badania, które wykazały, że ananas może przyczynić się do skurczów macicy, a nawet właśnie przyspieszyć poród, dlatego też w ciąży, raczej unikajmy dużych ilości ananasa.

Wokół ananasa narósł mit, że jest on wskazany po transferze zarodka w procedurze in vitro. Otóż nie do końca. Z jednej strony, bromelina w nim zawarta zwiększa przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych oraz zwiększa ukrwienie narządów rodnych, co może wspomóc implantację zarodka, a z drugiej może wpływać na kurczenie macicy podczas ruchów perystaltycznych jelit – a zatem może utrudniać zagnieżdżenie się zarodka. Doniesienia naukowe są na ten temat sprzeczne. Moim jednak zdaniem po transferze zarodka nie należy się zajadać ananasem.

Uwaga również na spożycie ananasa i jego preparatów w połączeniu z antybiotykami. Bromelina zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, co umożliwia szybką dyfuzję antybiotyków. Może zwiększać stężenie antybiotyków tetracyklinowych w tkankach.

Źródło:

E. Lamer-Zarawska, B. Nowak-Gierczak, J. Niedworok: Fitoterapia i leki roślinne, PZWL Warszawa 2007

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny Wymagane pola są zaznaczone *