6 produktów na męską płodność

6 produktów na męską płodność

Nawet ponad 60% mężczyzn może mieć nieprawidłowy przynajmniej jeden parametr nasienia. Zgodnie z danymi WHO tzw. czynnik męski w niepłodności stanowi ok. 45% przypadków, z czego 20% niepłodności dotyczy wyłącznie mężczyzny. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że odpowiednio dobraną dietą można skutecznie poprawić parametry męskiego nasienia.

Możliwości wspomagania płodności za pomocą suplementacji są nawet wyższe w przypadku mężczyzn niż u kobiet. Nie oznacza to oczywiście, że mężczyzna z obniżonymi parametrami nasienia ma teraz wykupić pół apteki. Pamiętajmy, że źródłem składników odżywczych przede wszystkim powinna być indywidualnie dobrana dieta, a suplementy mają ją jedynie wesprzeć. Po dobór odpowiedniego preparatu, czasu trwania kuracji oraz dawkowania, najlepiej zwrócić się do dietetyka.

Witamina płodności

Witamina D to nie tylko witamina słońca, ale również płodności. Jej poziom w surowicy krwi wpływa na jakość nasienia (ruchliwość, struktura plemników) oraz stężenie testosteronu, który jest głównym męskim hormonem i to od niego jest zależny proces spermatogenezy.

W polskich warunkach, gdzie przez większość roku nie mamy wystraczającego nasłonecznienia, aby ze słońca czerpać witaminę D, może okazać się niezbędna jej suplementacja. Odchodzi się jednak aktualnie od suplementacji zlecanej pacjentom z automatu. Przed włączeniem suplementu, należy sprawdzić poziom wit. D we krwi i dopiero po wykazaniu ewentualnych niedoborów, powinno się wkroczyć z suplementacją.

Witaminę D można też znaleźć w pożywieniu. Jej dobrymi źródłami są tłuste ryby morskie, jaja, mleko i jego przetwory, oliwa.

Egzotyczna ashwagandha

Inaczej witania ospała lub indyjski żeń-szeń. To roślina rosnąca głównie na terenach subtropikalnych. Od dawna jest wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej, a jej właściwości podlegają badaniom naukowców z całego świata.

Choć jej mechanizm działania nie został w pełni poznany, to badania naukowe wskazują, że jest ona skuteczna w przypadkach niepłodności idiopatycznej, wynikającej z  nadmiernego stresu. Zmniejsza wrażliwość układu nerwowego na stres, działa ochronnie na błony komórkowe, także plemników.

Selen

Uczestniczy w produkcji testosteronu oraz nasienia u mężczyzn. W badaniach, w których suplementowano selen wraz z N-acetyl-cysteiną wykazano poprawę jakości nasienia. Naturalnymi źródłami selenu orzechy (szczególnie brazylijskie), ryby (tuńczyk, łosoś), drób, banany, grzyby oraz jaja.

Choć suplementacja selenem może być korzystna dla parametrów nasienia, nie należy jej stosować na własną rękę. Zanim włączymy preparat do diety, należy sprawdzić poziom selenu we krwi. To dlatego, że nadmiar selenu może być toksyczny i objawiać się np. wypadaniem włosów, łysieniem, przebarwieniami na paznokciach, biegunką, a nawet uszkodzeniem wątroby i nerek.

Koenzym Q10

Badania z udziałem niepłodnych mężczyzn wykazały, że suplementacja koenzymu Q10 po 6 miesiącach poprawiała ruchliwość plemników, owocując przypadkami zapłodnienia przez badanych mężczyzn. Na niedobór koenzymu Q10 są szczególnie narażeni mężczyźni po 40. roku życia (synteza koenzymu Q10 przez organizm zmniejsza się wraz z wiekiem). Przyczyną niskiego poziomu koenzymu Q10 może być też niewłaściwa dieta, stres, niektóre leki i choroby.

Koenzym Q10 występuje naturalnie w pożywieniu: ostrygach, rybach, szpinaku, brokułach i produktach pełnoziarnistych, nasionach, siemieniu lnianym i oleju lnianym. Należy pamiętać, że koenzym Q10 przyswaja się w obecności tłuszczów, a także że jest wrażliwy na działanie temperatury, czyli lepsze będą jego źródła, które można zjeść bez obórki termicznej.

Likopen

Likopen jest substancją odpowiadającą za czerwoną barwę pomidorów, ale też innych warzyw, choć jego stężenie w pomidorach jest wyjątkowo wysokie. Jest silnym przeciwutleniaczem, dlatego uważa się, że hamuje uszkodzenia oksydacyjne plemników.

Badania naukowców z Uniwersytetu w Sheffield wykazały, że 3-miesięczna kuracja u mężczyzn z nieprawidłowymi wynikami nasienia przyniosła poprawę stężenia i ruchliwości plemników.

Cynk

Cynk odgrywa krytyczną rolę rola w układzie rozrodczym mężczyzny, ponieważ jest niezbędny do rozwoju plemników. Prawidłowy poziom cynku utrzymuje właściwe stężenie testosteronu i odpowiada w znacznym stopniu za parametry nasienia takie jak: liczba plemników, gęstość, ruchliwość, morfologia i żywotność, a także pH i objętość nasienia.

Niedobór cynku u mężczyzn skutkuje impotencją.

Jak suplementować?

Suplementacja, aby przyniosła efekt w postaci poprawy parametrów nasienia, powinna być stosowana przez dłuższy czas, przynajmniej przez 3 miesiące. Wynika to chociażby z tego, że proces dojrzewania plemników trwa ponad 70 dni. Odpowiednią suplementację warto zatem wdrożyć na jak najwcześniejszym etapie starań o dziecko.

Nie stosujmy jednak suplementacji samodzielnie. Powinna być ona wprowadzona pod okiem dietetyka i poprzedzona badaniami krwi. To dlatego, że najpierw należy sprawdzić ewentualne niedobory, następnie dobrać dawkę i preparat. Przedawkowanie pewnych składników może być równie groźne, co niedobór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny Wymagane pola są zaznaczone *